Generatory ozonu na dobre zadomowiły się na naszym rynku i nie ma czemu się dziwić. Pomagają utrzymać higienę pomieszczeń zarówno w dużych halach jak i niewielkich pokojach. Dobry ozonator do biura powinien charakteryzować się wysoką wydajnością i prostotą obsługi. Czy zatem każdy dostępny model będzie dobry? Czym kierować się dokonując wyboru?
Ozonator do biura… czyli jaki?
Dokonując wyboru odpowiedniego urządzenia do biura powinniśmy odpowiedzieć sobie na dwa pytania:
- jak duże jest pomieszczenie
- czy ozonowanie będzie wykonywane doraźnie czy regularnie
Dlaczego to jest ważne? Ozonatory mają różną moc i należy ją dobrać do kubatury pomieszczenia. Pamiętajmy, że niedomiar gazu nie wywoła pożądanego skutku dezynfekcji, natomiast jego nadmiar może sporządzić proporcjonalnie dużo zła. W tym celu możemy posłużyć się np. kalkulatorami, które pomogą w wyborze. W większości przypadków ozonatory będą pracowały dość regularnie i w celu prewencyjnym, ale może zdarzyć się również sytuacja, gdy biuro zmaga się od czasu do czasu np. z sezonowym wzrostem wilgotności ścian. Idealną byłaby sytuacja, gdy taki problem jest rozwiązywany raz na zawsze (np. wymiana izolacji), ale często w życiu musimy posiłkować się rozwiązaniami tymczasowymi. Takim może być generator ozonu, który co prawda nie zlikwiduje przyczyn problemu, ale skutecznie usunie skutki. Na pewien czas.
Czy mały jest zawsze gorszy?
Większość obecnie dostępnych na rynku ozonatorów do biura charakteryzuje się całkiem kompaktową budową, stąd nasza uwaga nie powinna skupiać się na tym aspekcie. Producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to wygodniejszych w obsłudze generatorów, ale to również nie powinno być stawiane jako główny argument. Pamiętajmy, że szukamy urządzenia do bardzo konkretnego zastosowania – kluczem powinna być jego moc, a dokładniej efektywność lamp koronowych.
Czy zatem mały ozonator (słabszy) będzie zawsze zły? Nie. Mały gabarytowo ozonator może mieć realną moc przekraczającą swoich większych braci. Jak to możliwe? Podzespoły urządzeń i płytki sterujące ich pracą mogą być różnej jakości. Stąd nie każdy generator ozonu będzie miał realną moc zgodną z deklaracją sprzedawcy. Niektóre mogą wytwarzać określoną ilość ozonu przez krótki czas, po czym ich efektywność spada poniżej 50%. Dlatego ważne jest, gdzie urządzenie powstało. Nasza oferta opiera się o maszyny Bitom polskiej produkcji, które posiadają stosowne certyfikaty potwierdzające ich skuteczność.
Po co ozonator do biura?
Tego rodzaju urządzenia, przez lata niedoceniane, są bardzo dobrym narzędziem w walce o wysoki poziom sanitarny pomieszczeń. Biura mają to do siebie, że często na niewielkiej powierzchni pracuje kilka osób, a to podwyższa ryzyko chorób. Regularne ozonowanie pomieszczeń biurowych minimalizuje szansę rozwoju niebezpiecznych patogenów. To z kolei pozytywnie wpływa na absencje chorobowe pracowników. Są także nieco bardziej przyziemne powody – działanie ozonu skutecznie usuwa wszelkie zapachy.
Jaki generator ozonu będzie dobry
Biorąc pod uwagę powyższe, ozonator do biura powinien być przede wszystkim skuteczny. Tego rodzaju urządzenia są niezbyt wielkie i ciężkie oraz charakteryzują się prostotą obsługi. Dobrze dobrana moc maszyny skutecznie zniweluje zagrożenia w postaci bakterii, wirusów, zarodników grzybów czy roztocza z powietrza.
Nasze doświadczenie jasno pokazuje, że większość biur to pomieszczenia kilkuosobowe, o powierzchni do 30 m2. Tu spokojnie wystarczy ozonator o mocy 7-10 g/h. W przypadku konieczności doraźnego i intensywnego ozonowania należy z kolei sięgnąć po urządzenia o wydajności nawet 18 g/h.
Pamiętajmy, że pomieszczenia o wielu załamaniach ścian i różnych wysokościach nie poddadzą się tak łatwo ozonowaniu. Jeśli dodatkowo są to obiekty o dużej kubaturze, należy zastosować układ kilku słabszych urządzeń rozmieszczonych równomiernie. Jeden mocny generator ozonu nie poradzi sobie sam. W grupie siła!
10-12 g/h
Ozonatory produkujące pomiędzy 10 a 12 g (10 000 – 12 000 mg) ozonu w ciągu godziny. Dobra wydajność zamknięta w kompaktowych rozmiarach.